• Pierwsza strona www

  Czy wiesz co wspólnego ma Wielki Zderzacz Hadronów ze stroną WWW?

  Więcej niż myślisz.

  Cała historia zaczęła się prawie 30 lat  temu. W 1989 r. Tim Berners-Lee wystąpił z rewolucyjną ideą ogólnoświatowego projektu o nazwie World Wide Web opartego na hipertekście. Początkowo miało to ułatwić współpracę między naukowcami poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Specjalnie dla tego działania powstała pierwsza przeglądarka i edytor hipertekstu WYSIWYG. Brytyjski naukowiec korzystając ze swojego prywatnego komputera NeXTCube (The Cube) stworzył pierwszy webserwer dla WWW. Chodzi o sprzęt dziś zapomnianej firmy NeXT, którą po odejściu z Apple założył Steve Jobs. W ten właśnie sposób 6 sierpnia 1991 r. powstała pierwsza strona WWW pod adresem http://info.cern.ch/, która istnieje do dziś i pełni rolę historyczną.
  www

  Początki nie były łatwe. Po dwóch latach od uruchomienia pierwszej strony powstało około 500 serwerów WWW, a większość ruchu internetowego nadal odbywała się w ramach połączeń bezpośrednich Strony internetowe początkowo odpowiadały zaledwie za 1% ruchu w sieci. Ludzie głównie komunikowali się za pomocą poczty e-mail, a pliki przesyłali sobie bezpośrednio. WWW zyskało na popularności dopiero na przełomie 1993-1994 roku, gdy udostępniona została pierwsza sensowna przeglądarka internetowa Mosaic. Od tej przeglądarki wywodzi się znany nam dziś Firefox.

  tim_berners-lee

  Tim Berners-Lee – twórca WWW

  Tim Berners-Lee wszystko to stworzył w ramach współpracy z CERN – Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych i prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że buduje więcej niż niszowe narzędzie do dzielenia się informacjami. Tymczasem powstało coś, co nie tylko w szalonym tempie pchnęło świat do przodu, ale też kompletnie zmieniło ludzkie nawyki.

  Dziś w internecie przeważają strony WWW. Obecnie jest ich ok. 630 mln.